image image image

Zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta. Wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich.

Fontanna usytuowana w miejscu prawdopodobnej lokalizacji XIV-wiecznego drewnianego ratusza miejskiego. Obecnie oryginał figury znajduje się w przedsionku Muzeum na Zamku Sułkowskich.

Zabytkowa Starówka w Bielsku-Białej, teren o powierzchni ok. 10 ha - element średniowiecznego układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. Barokowo-klasycystyczne kamienice z XVII, XVIII i XIX wieku. Zachowała się studnia z rzeźbą Neptuna.

Ratusz

powstał w latach 1895-1897 wg projektu Emanuela Rosta dla Komunalnej Kasy Oszczędności, w stylu eklektyzmu z wyjątkowo bogatą bryłą oraz detalem elewacji i wnętrz. Obecnie siedziba władz miejskich.

Wspomnienie Ireny Klimeszowej ps. Wanda

Prawnuczka Stanisława Moniuszki. Żołnierz AK - pseudonim "Bogna", "Wanda", łączniczka Kedyw-u

(Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej). "Osa", "Kosa". Zgrupowania "Parasol".Odznaczona Krzyżem Virtuti Militari, nadanym przez Tymczasowy Rząd w Londynie. Zmarła 28.1.1988r. w Domu Zasłużonego Nauczyciela w Bielsku-Białej przy ul. Pocztowej.

 

Postać tej wspaniałej Polki przedstawi Tadeusz Jan Mikulski 27 września o godz. 17 w auli Bielskiej Szkoły Przemysłowej w Bielsku-Białej przy ul. Sixta 20.

Wstęp wolny

Ciekawostki

Bielsko-Biała pełni funkcję głównego ośrodka administracyjnego, przemysłowego, handlowo-usługowego, akademickiego, kulturalnego i turystycznego regionu zwanego potocznie Podbeskidziem. Jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo miast Polski. Stanowi także ważny w skali kraju węzeł drogowy i kolejowy. Miasto jest członkiem m.in. Związku Miast Polskich. 
a.jpg

Nasza sonda

Chcesz być członkiem Towarzystwa?