image image image

Zamek książąt Sułkowskich – najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta. Wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich.

Fontanna usytuowana w miejscu prawdopodobnej lokalizacji XIV-wiecznego drewnianego ratusza miejskiego. Obecnie oryginał figury znajduje się w przedsionku Muzeum na Zamku Sułkowskich.

Zabytkowa Starówka w Bielsku-Białej, teren o powierzchni ok. 10 ha - element średniowiecznego układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. Barokowo-klasycystyczne kamienice z XVII, XVIII i XIX wieku. Zachowała się studnia z rzeźbą Neptuna.

Ratusz

powstał w latach 1895-1897 wg projektu Emanuela Rosta dla Komunalnej Kasy Oszczędności, w stylu eklektyzmu z wyjątkowo bogatą bryłą oraz detalem elewacji i wnętrz. Obecnie siedziba władz miejskich.

Rocznica wolnych wyborów w Bielsku-Białej

Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej zaprasza:

04.06.2019 r. na godzinę 17 do Książnicy Beskidzkiej przy ul. Słowackiego 17A na prelekcję Artura Kasprzykowskiego, pracownika IPN Oddział Katowice pt: "Trzydzieści pięć procent wolności. Wybory czerwcowe 1989 na Podbeskidziu"

oraz

25.06.2019 r. na godz. 17 do Książnicy Beskidzkiej przy ul. Słowackiego 17A na prelekcję Krzysztofa Kozika, dziennikarza, Przewodnika PTTK pt: " STALOWNIK - od renomy do ruiny".

Wstęp wolny.

Ciekawostki

Główną rzeką przepływającą przez miasto jest Biała, prawy dopływ Wisły o długości 28,6 km. Od średniowiecza stanowi granicę Śląska i Małopolski. W roku 1457 stała się granicą państwową między Czechami a Polską, która była aż do 1772 r. Odtąd aż do 1918 r. odgraniczała Śląsk Austriacki od Galicji, a później województwo śląskie od krakowskiego. Funkcję graniczną straciła dopiero w 1951 r., kiedy połączono Bielsko i Białą Krakowską w jeden organizm. 
k_2.jpg

Nasza sonda

Chcesz być członkiem Towarzystwa?